Format Kitap
Barkod 9786057787552
Yayın Tarihi 2020-04-03
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 236
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 210

Emeği Geçenler :
Yazar   : Johannes E. Ingeman
Çevirmen   : Devrim Yurtseven

Dünyanın en kuzeyinde, sert grabitin ve buzulların içinde saklı kalmış kadim bir söylence vardır. Söylendikten asırlar sonra Karanlık ; Orta çağ da, Rün adı verilen taşlara kazınan bu söylenceler bütünü, İskandinav Mitolojisini oluşturur. Dünyanın, insanın ve zamanın yaratılışı İskandinav Mitolojisinin başlangıç safhasını teşkil eder.
İskandinav Mitolojisi, sadece bir millete ait değildir. Danimarka, İsveç, Norveç gibi İskandinav ülkelerinin asırlar boyunca ürettikleri ortak kültürün neticesidir. Bu ülkeler ile beraber,Finlandiya, İzlanda Fareo Adaları, Grönland ve Aland Kuzey ülkelerini de kapsar. Hatta bir ucu Britanya'ya kadar uzanır. Beowulf Efsanesi, İskandinav ve Britanya Edebiyatının ortak ürünüdür. vikingler de bu havzanın bir ögesidir. İklimin sert ve yaşamın zor olduğu bu coğrafyada kadim zamanlarda insanların en büyük eğlencesi İskandinav söylenceleriydi.
İskandinav Mitolojisi, diğer mitolojilerden farklıdır. Didaktik(öğretici) ve buyurgan değildir. Örneğin çok tanrılı olsa da tanrılar da ölür; hatta alay konusu olurlar. Develer, cüceler, elfler (periler) ve troller zengin İskandinav Mitolojisinin dünyaya kazandırdığı efsanevi simgelerdir. Bu yönüyle İskandinav Mitolojisi modern zamanın en büyük ilham kaynağıdır. Yüzüklerin efendisi ve Hobbit üçlemeleri, İskandinav Mitolojilerinden alınan ilhamla vücuda getirilmiştir.

devamını oku..
Etiketler : SEÇ AL 7 TL
Kategori : Tarih
% 72
indirim
7.00
Liste Fiyatı : 25.00
Kazancınız : 18.00
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %72 indirim